Aranżacja wnętrz

Dom w stylu rustykalnym – jak stworzyć piękne i przytulne wnętrze?

Każdy, kto marzy o powrocie do korzeni i odpoczynku od wielkomiejskiego szumu powinien zaznajomić się z pojęciem stylu rustykalnego. Jego nawiązania do typowej wiejskiej chaty dodadzą wnętrzu charakteru i swojskości. Aby jednak urządzić swój spokojny kąt zgodnie z zasadami tego trendu trzeba najpierw się z nimi zapoznać.

Salon w stylu rustykalnym

Masywne meble z dębowego drewna w połączeniu z podłogą składającą się ze starych desek mających na sobie ślady użytkowania są definicją stylu rustykalnego. Ważną częścią takiego wnętrza jest również kominek obłożony kamieniem. Dobrze, gdy znajduje się w pomieszczeniu, gdyż nada mu przytulności i ciepła domowego ogniska, jednak jeśli nie ma możliwości wykonania kominka, to nic straconego. Można storzyć rustykalny klimat korzystając z innych jego składowych. Sofa najlepiej aby była z obiciem lnianym lub filcowym w naturalnych kolorach. Zamiast nowoczesnych dywanów dobrze jest zastować ręcznie tkane chodniki w kwiaty lub kratę. Oczywiście nie ma przeciwskazań, by łączyć ten styl z elementami tego skandynawskiego lub innych nowoczesnych rozwiązań. Jeśli chodzi o oświetlenie, to najlepsze bedą lampy z kutego metalu. Ważne jest, aby nie przesadzić z dodatkami, bo synonimem tego stylu powinna być prostota bez zbędnych udziwnień. Z takiego wnętrza powinien bić spokój i ciepło, a nie przepych. Nowoczesne sprzęty kłócą się z obraną estetyką, dlatego warto, by nie stały na widoku. Pasująca kolorystyka będzie bazowała na odcieniach beżu i bieli.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Aby kuchnia była jak najbardziej zbliżona do wiejskiego klimatu, powinien znaleźć się w niej masywny drewniany stół z nogami toczonymi, czyli okrągłymi. W jadalni może znajdować się ręcznie haftowany obrus z motywami ludowymi. Szafki kuchenne powinny być wykonane z drewna, które może być bielone, lecz ważne jest, by było to drewno przetarte – stare lub specjalnie postarzane. Nad stołem może znajdować się starodawna lampa stylizowana na lampę naftową. Warto by znajdowały się tam półki, na których stoją blaszane lub kamionkowe garnki, wiszące łyżki lub związany w warkocz czosnek. Pomieszczenie powinno przypominać klimat babcinej kuchni.

Styl rustykalny – dodatki

W rustykalnych pomieszczeniach nie może zabraknąć dodatków w postaci najlepiej ręcznie haftowanych obrusów i poszewek na poduszki z naturalnych materiałów w delikatnych kolorach. Ważne są także roślny posadzone w ceramicznych albo drewnianych donicach, które nadadzą wnętrzu więcej naturalności. Należy unikać dodatków wykonanych ze szkła lub plastiku, ponieważ mogą one popsuć ten wyjątkowy klimat. Obrazy powinny przedstawiać czynności powiązane z życiem na wsi. Obok nich na ścianie dobrze wyglądać będą kilimy i utrzymane w starym stylu zegary z kukułką. Dodatkiem mogą być również wiklinowe kosze pasujące do wnętrza. Patrząc na narzuty na łóżko, to estetyka ta powinna być utrzymana w stylu ludowym, który pasuje do danego regionu. Miękkie i ciepłe materiały sprawią wrażenie przytulności i wygody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *