Aranżacja wnętrz

Najpopularniejsze style urządzania wnętrz – poznaj nasze 3 typy

Wybór nowego mieszkania jest zazwyczaj czasem radości i podekscytowania. Jednak można urządzić wnętrze na tak wiele sposobów, że łatwo się w tym pogubić. Aby zrobić to w dobrym stylu, warto poznać kilka najpopularniejszych konwencji, które pomogą dobrać odpowiednie meble i dodatki uwypuklające charakter właściciela.

Styl skandynawski – za co pokochali go Polacy?

Od pewnego czasu styl skandynawski stał się trendem wśród projektantów wnętrz i pewnie nieprędko się to zmieni. Charakteryzuje go mnogość naturalnych materiałów i kolorów, czego doskonałym przykładem jest połączenie ciepłego drewna z bielą, szarością i elementami czerni. Meble utrzymane w tej konwencji zazwyczaj pochodzą z krajów północnych i ich znakiem rozpoznawczym jest trwałość i precyzja wykonania. Niestety ceny oryginalnych skandynawskich mebli znacznie różnią się od tych sieciówkowych. Jednakże mimo wszystko to inwestycja na lata, więc warto zapłacić teraz wiecej, by później cieszyć się nienaruszonym wyposażeniem. To raczej prostota zakładająca uwydatnienie przestrzeni i ograniczenie ilości dodatków bazująca przede wszystkim na kolorze białym, którym współgra z delikatnymi odcieniami błękitu, szarości i pudrowego różu. Coraz częściej ten styl jest unowocześniany poprzez dodawanie do niego małych, różnokolorowych dodatków w intensywnych odcieniach, które mogą pochodzić z odzysku, a ostatnio bardzo modne są te postarzane. Kolor pojawia się również na plakatach, choć należy pamiętać o zachowaniu w tym tak ważnego minimalizmu. Polacy pokochali styl skandynawski ze względu na podobne światło do tego w krajach północnych i znacznie mniej dni słonecznych niż na południu Europy, dlatego białe ściany, jasne meble z kolorowymi i czarnymi detalami jak najbardziej pasują.

Styl rustykalny – czyli nie ma to jak w domu

Jeśli ktoś lubuje się w klimatach przywołujących na myśl wiejską prostotę, to styl rustykalny będzie dla niego idealny – niezależnie, czy mieszka w małym miasteczku, czy w kilkunastopiętrowym bloku w stolicy. Swoją swojskość konwencja ta zawdzięcza drewnianym meblom pełnym naturalnych niedoskonałości, co jest przeciwieństwem omawianego wcześniej stylu skandynawskiego, gdzie wyposażenie powinno być wykonane z największą precyzją i dbałością o szczegóły. Dopełnienie stanowią tradycyjne dodatki w postaci tkanin, ceramiki i akcesoriów kuchennych. Rzeczy z wikliny będą pasować do tego typu wnętrza, a podkreślą je jeszcze fragmenty ścian z cegieł i kamienia. Nadmiar barw nie jest częścią stylu rustykalnego, bo raczej dominują tu różne odcienie drewna. Idealnie sprawdzą się też dobrze dobrane dekory paneli winylowych, które nie tylko nadadzą wyrazu, ale też będą praktyczne. Tkaniny powinny być z lnu, bawełny lub wełny, czyli naturalnych materiałów. Kluczowym elementem może być kominek obłożony kamieniem, kute elementy, na przykład balustrady i żyrandole oraz posadzki z płytek kamiennych. Taka aranżacja sprawi wrażenie domowego ogniska i pozwoli poczuć spokój imitujący ten, który bije z prawdziwej wiejskiej chaty.

Nowoczesny minimalizm – czym jest?

Dla ludzi, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i mają zamiłowanie do harmonii i porządku idealnym rozwiązaniem będzie nowoczesny minimalizm. To styl, który dąży do uzyskania jak największej przestrzeni w pomieszczeniu. Umożliwia to stosowanie na ścianach odcieni beżów, bieli i szarości. Kanapy i fotele powinny być w jasnych, popielatych kolorach. Podłogi i meble ważne by były w jasnych odcieniach drewna. Lekkość wprowadzą elementy ze szkła takie jak szklane stoły, ale również je imitujące, takie jak krzesła z przezroczystego poliwęglanu. Na ścianach warto umieścić w delikatynych ramkach nowoczesne grafiki. Szafy i komody połączone z metalem mają często lakierowane fronty. Zwolennicy tego stylu twierdzą, że to ład, prostota i elegancja pozbawiona łuków, wypukłości i wklęsłości, która pomaga odzyskać wewnętrzny spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *