Całoroczne domy z bali – poznaj ich wady i zalety
W ostatnim czasie domy z bali stają się na terenie Polski coraz popularniejsze. Pozwalają poczuć się jak na wczasach w górach, a przy tym są bardzo funkcjonalne. Czy warto inwestować fundusze w taką budowlę? Sprawdźmy to!
Domy z bali i ich zalety
Przed podjęciem decyzji o postawieniu domu z bali warto określić, czy to się w ogóle opłaca. Zacznijmy od tego, że tego typu budowle wyglądają oryginalnie i kojarzą się z naturą. W takim miejscu łatwiej jest osiągnąć relaks i pełne odprężenie. Jeśli chodzi o estetykę, to może ona nawiązywać do nowoczesnych trendów w świecie budownictwa, jak również do klasyki. Drewno przygotowane na budowę domu z bali powinno być odpowiednio obrobione. Materiałem najczęściej staje się świerk lub modrzew. To ciekawy element krajobrazu, który napawa jego posiadacza dumą. Ponadto domy z bali są trwałe i solidne oraz dobrze utrzymują ciepło. Uznaje się je za najzdrowszy typ budownictwa. Jednak ich największą zaletą jest szybkość budowy, która zazwyczaj wynosi kilka tygodni. W porónaniu z domami murowanymi ten czas jest znacząco krótszy i nie wymaga kilku miesięcy.
Domy z bali – koszt i opłacalność budowli
Niestety mało jest na tym świecie rzeczy, które mają same zalety. W przypadku domów z bali głównym problemem jest ich koszt. Ceny mogą wynosić nawet 500 tysięcy, a to często obejmuje samo wykonanie. Jeśli weźmie się pod uwagę koszt fundamentu i instalacji, to ilość koniecznych do wydawania pieniędzy może być zatrważająca. Oczywiście cena będzie się różnić w zależności od metrażu, ale to wciąż nie są przyjazne kwoty dla osób, które nie są bardzo zamożne. Warto zaznaczyć również, że konieczne jest bardzo dokładne dopasowanie do siebie poszczególnych elementów, co często wymaga pomocy fachowców. W dzisiejszych czasach za precyzję płaci się duże pieniądze, więc taka ekipa to dodatkowy pochłaniacz zasobów. Jeśli chcemy, by nasz domek był trwały i nie straszył swoim wyglądem, to jednak warto zdecydować się na zatrudnienie specjalistów.